Što za jednog učitelja/icu znači imati pomoćnika u nastavi unutar razreda najbolje znaju učiteljice koje su proteklih školskih godina imale pomoćnike iz projekta „OSIgurajmo im JEdnaKost“ . U nastavku teksta pročitajte njihova razmišljanja.

 

„Raditi u razredu s 26 učenika nije problem. Naprotiv, imate više mogućnosti za igre, radionice, priredbe. No, ako imate učenike kojima treba više pomoći jer ne mogu samostalno raditi, kojima je pažnja i usredotočenost vrlo kratka, ne možete očekivati uspjeh koji bi mogli da imate pomoćnika u nastavi. Moja iskustva dok sam imala pomoćnika u nastavi su pozitivna. Radi se o učeniku s ADHD - om koji je odlično prihvatio pomoć asistenta. Lakše i brže se vraćao na rad, a ja sam se mogla više posvetiti ostalim učenicima kojim je trebala pomoć.“

Antonija Trepić, učiteljica

 

„Pomoćnica u nastavi bila je od velike pomoći kako učenici u komunikaciji i socijalnoj uključenosti, tako i meni kao učiteljici i cijelom razredu. Od samog početka izvrsno se prilagodila načinu rada s djecom s teškoćama u razvoju te je kao pomoćnica pružila očekivanu potporu i pomoć učenici s teškoćama u razvoju. Smirivala je učenicu i bila joj velika podrška za vrijeme nepoželjnih ponašanja. Na taj način se održavala pozitivna radna atmosfera u razredu prilikom realizacije nastave, a ja sam imala više vremena za promatranje i veću usmjerenost na rad sa svakim učenikom u razredu.“

Dejana Koronsovac, učiteljica

 

„Imam samo pozitivna iskustva otkad imam pomoćnicu jer mi je olakšala izvođenje nastave . Radna disciplina u razredu je bila bolja-pomagala je učenici za koju je bila zadužena u kontroliranju vlastitog ponašanje i da se smiri što je pridonijelo tome da ista manje ometa nastavu, ali i da se prije smiri. Nastava se odvijala kvalitetnije jer je učenici pružala potrebnu pažnju, odrađivala unaprijed demonstrirane aktivnosti s njom, izolirala ju ukoliko je bilo potrebno zbog nepoželjnih oblika ponašanja. Osim toga, posvećivala se i drugoj djeci. Kada bi uvidjela da je djetetu pomoć potrebna, uvijek bi uskočila. Pravilno je dozirala pomoć i podršku (slijedeći moj primjer), odnosno prepoznavala u kojoj mjeri učenici trebaju podršku kako ih se ne bi ograničilo u njihovom osamostaljivanju i maksimalnom razvijanju sposobnosti (u okviru svojih mogućnosti). Samim time dijete bi dobilo podršku na vrijeme ako ja slučajno ne bih u tom trenutku uvidjela da mu je potrebna ili ako bih radila u tom trenutku s drugim djetetom. Olakšala mi je i rad jer smo imale otvorenu komunikaciju-uvažavala bih svaku moju uputu u ophođenju s djecom i odnosila se prema meni s poštovanjem, što je pridonijelo boljoj radnoj atmosferi. Djeca su uvijek znala da i od nje mogu tražiti pomoć (pozitivan pristup djeci) te sam i ja sama bila rasterećenija u radu.“

Andreja Mustak, učiteljica edukacijska rehabilitatorica

 

„Pomoćnica u nastavi mi je pomogla da se struktura dana održava na što bolji način. Pritom najviše uključujući u zajedničke aktivnosti svoju učenicu kojeg treba dodatno motivirati i fizički voditi. Dok pomoćnica i učenica obavljaju svoje zadane aktivnosti mogla sam se više posvetiti planiranom radu. Ukoliko je u danu dolazilo do poteškoća, mogla sam se osloniti na pomoćnicu i zajednički brže doći do mogućeg rješenja. Učenici su bili na dobitku jer su tijekom dana imali mogući oslonac ne samo na mene nego i na pomoćnicu.“

Iva Šelaj, učiteljica edukacijska rehabilitatorica

 

Pretraživanje

Tko je Online

Imamo 4 gostiju i nema članova online

Partneri projekta

Projekt vodi Grad Osijek s partnerima:

  • 18 osnovnih škola s područja Grada Osijeka i jedna posebna odgojno–obrazovna ustanova
  • Partneri projekta >>

 

Provedbena tijela

  • Razina 1 - Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Donje Svetice 38, 10000 Zagreb, www.mzos.hr, esf@mzos.hr
  • Razina 2 - Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Garićgradska ulica 18, 10 000 Zagreb, DEFCOdefco@asoo.hr

Kontakt

A: F. Kuhača 9, 31000 Osijek

T: +385 31 229 229

E: info@osigurajmoimjednakost.com

W: osigurajmoimjednakost.com

Idi na vrh